Bilancet e fundit me Covid-19, mbeten të larta infektimet

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 139 raste të reja ndërsa 1 person ka humbur jetë.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 4,232 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 139 qytetarë, në këto bashki: 41 raste në Tiranë, 21 raste në Shkodër, 13 raste në Vlorë, 7 raste në Elbasan, 5 raste në Kavajë, Lushnje, 4 raste në Durrës, Kukës, Vau i Dejës, Gramsh, 3 raste në Fier, Mat, Sarandë, Malësi e Madhe, Patos, 2 raste në Korçë, Lezhë, Kamëz, 1 rast në Krujë, Kurbin, Has, Berat, Gjirokastër, Pogradec, Përmet, Dimal, Himarë, Peqin.

Aktualisht janë 876 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 29 pacientë.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një 79-vjeçar nga Durrësi.  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerës.

Janë shëruar 25 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,395 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (07 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         139

Të shëruar në 24 orë       25

Të shtruar në spitale       29

Humbje jete në 24 orë     1

Testime ditore                 4,232

 

Testime totale             926,332

Raste pozitive             133,730

Raste të shëruara       130,395

Raste Aktive                      876

Humbje jete                    2,459

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             319

Shkodër          137

Elbasan           89

Vlorë               83

Fier                  57

Berat               48

Lezhë              44

Durrës             34

Kukës              24

Korçë               18

Gjirokastër       17

Dibër                 6


Shtuar 7.08.2021 17:33

Tags: