Biden: Me Suedinë dhe Finlandën NATO do të jetë më e fortë, më shumë trupa amerikane në Evropë

Presidenti amerikan Joe Biden në një bisedë më sekretarin e përgjithshëm të Aleancës Antlantike, Stoltenberg pak para nisjes së punimeve të samitit të Madridit është shprehur se me Suedinë dhe Finlandën NATO do të jetë më e fortë.

“NATO do të jetë më e fortë dhe më e sigurtë me Suedinë dhe Finlandë anëtare”, është shprehur Biden.

Po ashtu Biden është shprehur se do të forcojë praninë e saj ushtarake në Evropë, duke përfshirë aftësitë shtesë të mbrojtjes ajrore në Gjermani dhe Itali. /albeu.com