BE e gatshme të heqë dorë nga pasaportat e vaksinimit

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se BE është “gati të diskutojë” një propozim të mbështetur nga SH.B.A. për heqjen dorë nga pasaportat për vaksinat Covid-19.

The Guardian shkruan se edhe presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se ishte ” absolutisht në favor ” të planit. Kompanitë farmaceutike reaguan me zemërim ndaj vendimit të administratës së Joe Biden për të mbështetur pezullimin e përkohshëm të të drejtave të pasaportave të vaksinave.

Von der Leyen tha se përpjekja e BE për vaksinimin po përshpejtohet, me 30 Evropianë të vaksinuar çdo sekondë ndërsa po eksportonte gjithashtu më shumë se 200 milion doza, por ishte “gjithashtu i gatshëm të diskutonte çdo propozim që adresonte krizën në një mënyrë efektive dhe pragmatike.

Shtuar 6.05.2021 03:05