Anija kozmike ruse Luna-25 pëson defekt teknik në manovrën para uljes

Rusia raportoi një “situatë jonormale” të shtunën në anijen e saj kozmike Luna-25, e cila niset në fillim të këtij muaji.

Agjencia hapësinore e vendit, Roscosmos, tha se anija kozmike u pwrball me probleme të paspecifikuara ndërsa përpiqej të hynte në një orbitë para uljes dhe se specialistët e saj po analizonin situatën.

“Gjatë operacionit, në bordin e stacionit automatik ndodhi një situatë jonormale, e cila nuk lejoi që manovra të kryhej me parametrat e specifikuar”, tha Roscosmos në një postim në Telegram.

Roscosmos nuk specifikoi nëse incidenti do të pengojë Luna-25 të bëjë një ulje.

Anija kozmike është planifikuar të ulet në polin jugor të Hënës të hënën, duke garuar për t’u ulur në satelitin e Tokës përpara një anije kozmike indiane. Poli jugor hënor është me interes të veçantë për shkencëtarët, të cilët besojnë se krateret polare me hije të përhershme mund të përmbajnë ujë. Uji i ngrirë në shkëmbinj mund të shndërrohet nga eksploruesit e ardhshëm në ajër dhe karburant raketash.

Gjithashtu të shtunën, anija kozmike ruse dha rezultatet e saj të para. Megjithëse Roscosmos tha se informacioni po i nënshtrohej analizës, agjencia raportoi se të dhënat paraprake të marra përmbanin informacion në lidhje me elementët kimikë të tokës hënore dhe se pajisjet e saj kishin regjistruar një “përpjekje mikrometeori”.

Roscosmos postoi imazhe të kraterit Zeeman, i treti më i madhi në hemisferën jugore të Hënës, të marra nga anija kozmike. Krateri ka një diametër prej 190 kilometrash (118 milje) dhe është tetë kilometra (pesë milje) i thellë.

Nisja nga porti hapësinor i Rusisë Vostochny në Lindjen e Largët të anijes Luna-25 më 10 gusht ishte i pari i Rusisë që nga viti 1976 kur ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Aeroplani hënor rus pritej të arrinte në Hënë midis 21 dhe 23 gushtit, afërsisht në të njëjtën kohë me një anije indiane e cila u nis më 14 korrik.

Vetëm tre qeveri kanë arritur ulje të suksesshme në Hënë: Bashkimi Sovjetik, Shtetet e Bashkuara dhe Kina. India dhe Rusia synojnë të jenë të parët që do të zbarkojnë në polin jugor të Hënës.

Roscosmos tha se dëshiron të tregojë se Rusia “është një shtet i aftë për të dërguar një ngarkesë në Hënë” dhe “të sigurojë aksesin e garantuar të Rusisë në sipërfaqen e hënës”.

Sanksionet e vendosura ndaj Rusisë pasi pushtoi Ukrainën e bëjnë më të vështirë për vendin qasjen në teknologjinë perëndimore, duke ndikuar në programin e saj hapësinor. Luna-25 fillimisht ishte menduar të mbante një rover të vogël hënor, por kjo ide u braktis për të zvogëluar peshën e anijes për një besueshmëri të përmirësuar, thonë analistët.

“Elektronika e huaj është më e lehtë, elektronika vendase është më e rëndë”, tha Egorov.

“Ndërsa shkencëtarët mund të kenë detyrën e studimit të ujit hënor, për Roscosmos detyra kryesore është thjesht të zbresë në Hënë, të rikuperojë ekspertizën e humbur sovjetike dhe të mësojë se si ta kryejë këtë detyrë në një epokë të re.”

Porti hapësinor është një projekt i përkëdhelur i presidentit rus Vladimir Putin dhe është kyç në përpjekjet e tij për ta bërë Rusinë një superfuqi hapësinore dhe për të zhvendosur nisjet ruse nga kozmodromi Baikonur në Kazakistan.

Një përpjekje e mëparshme indiane për të zbritur në polin jugor të Hënës në vitin 2019 përfundoi kur toka u përplas në sipërfaqen e hënës./Albeu.com


Shtuar 20.08.2023 10:03