5 përfitime të rëndësishme që merrni nga mollët

Sipas ekspertëve dhe studimeve që janë bërë, këto janë 5 përfitimet më të rëndësishme që mollët i ofrojnë trupit:

1. Higjiena e mirë orale

Ushqimet alkaline ndihmojnë në ekuilibrimin e aciditetit në pH të zgavrës me gojë. Ngrënia e mollëve mund të rrisë prodhimin e pështymës, të eleminojë bakteret dhe mbeturinat e ushqimit. Kjo zvogëlon shanset e gojës së keqe. Gjithashtu, për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, mollët promovojnë shëndet më të mirë oral duke hequr pllakat dhe duke vepruar si një shtresues natyral për të hequr njollat ​​nga dhëmbët.

2. Forcojnë trurin

Mollët janë të pasura me një antioksidant të vlefshëm të quajtur quercetin ose olanoceton. Një mollë e mesme përmban më shumë se 10 mg kuercetinë. Sipas hulumtimit nga Universiteti Cornell, kuercetina ndihmon në mbrojtjen e qelizave të trurit.

Një studim tjetër i kryer në 2015 tregoi se konsumimi i lëngut të mollës mund të zvogëlojë rrezikun e Alzheimerit.

3. Mbajnë në nivele të mira peshën trupore

Mollët gjithashtu ndihmojnë në luftimin e mbipeshes, sipas studiuesve në Universitetin e Uashingtonit. Sipas një studimi të kryer në 2015, falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, mollët ndihmojnë në promovimin e baktereve të zorrëve. Kjo nga ana tjetër mund të ndihmojë në parandalimin e çrregullimeve metabolike të shoqëruara me mbipesha dhe inflamacionet kronike që mund të çojnë në diabet.

4. Të mira për zemrën

Studiuesit nga Universiteti Shtetëror i Florida thanë se gjetjet e një studimi treguan se mollët mund të zvogëlojnë një numër faktorësh rreziku për sëmundjet e zemrës.

Meqenëse këto fruta janë të pasura me fibra të tretshme, ato mund të ndihmojnë në ruajtjen e niveleve më të ulëta të kolesterolit.

Përveç kësaj, ato përmbajnë flavonoide, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut, si dhe rrezikun e goditjes në tru.

5. Dendësia më e mirë e kockave

Mollët janë një nga frutat që mund të kenë një efekt të dobishëm në dendësinë dhe forcën e kockave. Kjo mund të ndihmojë në mbrojtjen nga osteoporoza, e cila karakterizohet nga humbje graduale e kockave dhe një rrezik në rritje të frakturave./albeu.com


Shtuar 5.07.2021 15:27