34 të ekzekutuar në një fshat, bandit bëjnë “kërdinë”

Një tragjedi e vërtetë ka ndodhur në Nigeri ku kanë mbetur të vrarë një numër i madh personash.

Të paktën 34 persona u vranë dhe shtatë u plagosën pasi persona të armatosur sulmuan një fshat në shtetin veriperëndimor të Nigerisë, Kaduna.

“Persona të armatosur të paidentifikuar sulmuan fshatin Madamai në Kaura. 34 banorë janë konfirmuar të vdekur pas sulmit. Shtatë të tjerë pësuan lëndime”, tha komisioneri i sigurisë shtetërore Samuel Aruëan të hënën, duke shtuar më vonë se sulmi ndodhi të dielën vonë.

Aruëan shtoi se dy të dyshuar janë marrë në pyetje në lidhje me sulmin.

Gjithashtu të dielën, persona të armatosur sulmuan një kishë në rrethin Kachia të shtetit Kaduna.

“Një person humbi jetën dhe disa adhurues u plagosën rëndë,” tha Aruëan në një deklaratë të veçantë.

Rrëmujrat atje i bëjnë bandat kriminale, të cilat sulmojnë kryesisht veriperëndimin dhe qendrën e Nigerisë dhe djegin e grabisin gjithçka, duke filluar nga bagëtitë, prodhimet bujqësore, etj.

Kohët e fundit, këto grupe të rrezikshme kriminale, e kanë zgjeruar aktivitetin kundët popullatës./albeu.com


Shtuar 27.09.2021 19:54