“1500 euro për një dërgesë”, shkatërrohet banda që fuste drogë dhe celularë me dron në burgjet italiane

Katër persona janë arrestuar në Itali me akuzën se i përkasin një organizate që u shpërndante të burgosurve celularë dhe drogë duke përdorur dronë.

Sipas hetimeve, dërgimi i celularëve dhe telefonave për të burgosurit në këtë mënyrë bëhej në burgjet e zonës më të gjerë të Torinos, Italisë qendrore dhe Siçilisë.

Policia italiane sekuestroi dy dronë ndërsa hetimet nisën dhjetorin e kaluar, me arrestimin e një operatori.

Gjëja më mbresëlënëse është se i gjithë ky rrjet ilegal është koordinuar nga një i burgosur, i cili akuzohet për bashkëpunim me mafian dhe ndodhet në burgjet e Akragantës, në Siçili.

Për çdo dërgesë, operatorët e dronëve  merrnin 1500 euro dhe brenda pak muajsh organizata kishte fituar mbi 100 mijë euro.

Droga dhe celularët u dërguan direkt në qelitë e të burgosurve, ndërsa organizatori i spirales më pas mori videon si dëshmi të dorëzimit./albeu.com


Shtuar 2.02.2024 14:45