100 ditë në Mars, Roveri i NASA-s sjell imazhe të reja nga planeti i kuq (FOTO LAJM)

Rover Perseverance i NASA-s feston 100 ditë në Mars, ku po gjurmon për shenja të jetës së kaluar mikrobike dhe është duke hetuar gjeologjinë dhe klimën e planetit.

Që kur preku më 18 shkurt, roboti ka kapur disa imazhe të mahnitshme nga rreth vendit të tij të uljes, Jezer Crater, e vendosur në veri të ekuatorit të Planetit të Kuq.

Një helikopter i vogël, Ingenuity, gjithashtu ka kapur imazhe ajrore, pasi ka bërë histori me fluturimet e para të mundshme, të kontrolluara në një planet tjetër.

Më poshtë mund të shihni disa imazhe të dërguara në tokë nga misioni i deritanishëm./albeu.com


Shtuar 1.06.2021 10:50