“Nëse ai nuk vjen akoma dhe më mirë”, Vuçiç reagon pas lajmit se Kurti s’do të marrë pjesë në dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi se ai personalisht kurrë nuk besonte në efektin e presionit dhe se ai është i interesuar të flasë për një zgjidhje dhe të gjejë një kompromis në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë.

Me rastin e vizitës së Kurtit në Bruksel, e cila pasoi atë të Vuçiçit dhe pyetjen nëse ai pret që dialogu të vazhdojë, disa minuta para se të vinte lajmi nga Brukseli ku Kurti tha se nuk do të marrë pjesë në dialog më 11 maj, presidenti serb tha se do të bëjë diçka tjetër atë ditë, nëse takimi anulohet, raporton Tanjug.

“Unë isha i ftuar për 11 maj. Unë do të shkoj në dialog më 11 maj nëse ka një të tillë. Nëse ata thonë se ai nuk është atje, madje edhe më mirë, unë do të bëj diçka të mirë diku tjetër dhe do të kem më pak probleme atë ditë. Unë do ta kalojë të paktën atë ditë më mirë”, u shpreh Vuçiç.

Ai theksoi kurrë nuk besoi në presion, si proces për zgjidhjen e problemeve.

“Nëse mund të krijojmë një lloj besimi politik, flasim për zgjidhje, kompromise. Dhe fakti që dikush do ta kërcënojë Serbinë ose serbët, se dikush do të ndërtojë disa baza ushtarake. Unë e di që njerëzit nuk janë të kënaqur, por thjesht buzëqeshin me këtë, sepse çdo koment i mëtutjeshëm nga unë do të ishte i tepërt”, tha Vuçiç.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë para mediave në Bruksel se nuk do të marrë pjesë në takimin 11 majit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, të paralajmëruar nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell.


Shtuar 28.04.2021 18:08

Tags: ,