999 rezultate për

autonomi

Gjermania mbështet autonominë financiare për veriun Decentralizim për veriun e Kosovës në atë mënyrë që komunat autonome do t’i grumbullonin tatimet e taksat, dhe do të di
UÇK nuk do të “bëjë sehir” nëse i jepet autonomi veriut të Kosovës Ish-guerilët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të cilët janë në pension kanë deklaruar se nuk do të “bëjnë sehir” nëse te
Haziri: ”Në dialog me Serbinë humbim territore” Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, deklaroi se dialogu politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po për
Autonomi për shqiptarët e Serbisë? Nëse Serbia kërkon autonomi për serbët e Kosovës, duhet të përgatitet për autonominë e shqiptarëve në Serbi, thotë kryet
Veriu i Kosovës, drejtë autonomisë Instituti KIPRED në Prishtinë ka publikuar një raport ku thuhet se veriu i Kosovës po rrëshqet kah autonomia apo i ashtu
Libi, qëllohet helikopteri me materialet zgjedhore Persona të armatosur në Libi kanë qëlluar mbi helikopterin që mbante materialet e votimit për zgjedhjet e së shtunës, du
Nuk ka autonomi për Veriun Ambasadori amerikan në Kosovë, Christopher Dell nuk ka përjashtuar mundësinë që këtë vit të fillojë dialogu për zgjidhje
Të bisedohet edhe për autonominë e veriut Dialogu teknik në mes të Prishtinës dhe Beogradit duhet të bëhet më shumë politik dhe të trajtojë çështjen e autonomisë
Autonomi e gjerë për veriun Gjasat janë të mëdha që Serbia në dhjetor të fitojë kandidaturën për BE, ndërsa për caktimin e fillimit të bisedimeve pë
Autonomi për veriun në shkëmbim të njohjes nga Serbia Raportuesi për Serbinë në Parlamentin Evropian, Jelko Kacin duke folur për Radio Dukagjinin ka theksuar se një autonomi
Beogradi nuk do autonomi për veriun Ideja për autonominë veriut nuk është diskutuar asnjëherë dhe as që do të diskutohet. Kështu ka thënë kryenegociatori se
Autonomia në veri rrit kërkesat e shqiptarëve Nëse realizohet autonomi substanciale në Veri të Kosovës, do të rriten edhe kërkesat e shqiptarëve të Maqedonisë. Analis
Veriut të Kosovës do t'i jepet autonomia Drejtori për Ballkanin në Grupin Ndërkombëtar të Krizave (ICG), Marko Prelec, është i bindur se veriut të Kosovës do t`i
Rama: Biznesi i vogël dhe vendorët, në vështirësi Kryetari i bashkisë së Tiranës Edi Rama ka akuzuar sërish qeverinë se po cënon autonominë vendore. Në një takim me media
Shqiptarët dhe autonomia e Sanxhakut Ideja e myftiut Muamer efendi Zukorliq për autonominë e Sanxhakut në formën e Tirolit Jugor në Itali po gjen një përkrah
Zukorliq dhe autonomia e Sanxhakut Sanxhaku është një zonë e themeluar prej fiseve ilire Dardanët dhe Autoriatët. Ajo zonë ka një rëndësi të veçantë histor
Zukloriq: Autonomia e Sanxhakut e pashmangshme Autonomia e Sanxhakut do të jetë proces i pashmangshëm shoqëror, prandaj në interes të stabilitetit të dy shteteve, duhe
Kërkohet autonomi për Sanxhakun Rreth 1 mijë përkrahës të Bashkësisë Islame të Serbisë kanë protestuar të shtunën, në shenjë pakënaqësie me vendimin e K
Berisha: Autonomi arsimit të lartë Kryeministri Sali Berisha deklaron se qeveria është e vendosur për dhënien e autonomisë arsimit të lartë. Në konferencën
Thaçi: GNK nuk ka zgjidhje reale për veriun Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur poshtë zgjidhjen e çështjes së veriut të Mitrovicës sipas rekomandimeve