Origjina e koronavirusit, FBI gjen përgjegjegjësin dhe e zbulon publikisht

Drejtori i FBI, Christopher Wray ka thënë se Byroja beson se COVID-19 “ka shumë të ngjarë” e ka origjinën në një “laborator të kontrolluar nga qeveria kineze”.

“FBI ka vlerësuar për ca kohë tani tani se origjina e pandemisë ka të ngjarë një incident i mundshëm në laborator,” tha ai për Fox News.

Ku ishtë konfirmimi i parë publik i gjykimit të klasifikuar të FBI -së se si u shfaq virusi pandemik.

Ndërkohë, Kina ka mohuar një rrjedhje laboratori në Wuhan, duke e quajtur pretendimet shpifje.

Komentet e Wray vijnë një ditë pasi Ambasadori i SHBA në Kinë bëri thirrje që vendi të “ishte më i sinqertë” për origjinën e Covid.

Në intervistën e tij të martën, Wray tha që Kina “ka bërë çmos të përpiqet të shkatërrojë dhe të mashtrojë” përpjekjet për të identifikuar burimin e pandemisë globale.

“Dhe kjo është për të ardhur keq për të gjithë,” tha ai.

Disa studime sugjerojnë që virusi bëri kërcimin nga kafshët te njerëzit në Wuhan, Kinë, ndoshta në tregun e detit dhe kafshëve të egra të qytetit.

Tregu është 40 minuta larg nga një laborator i virusit udhëheqës botëror, Instituti i Virologjisë Wuhan, i cili kreu hulumtime në koronaviruse.

Agjensitë e tjera të qeverisë amerikane kanë nxjerrë përfundime të ndryshme të FBI -së, me shkallë të ndryshme të besimit në gjetjet e tyre.

Qeveria kineze ende nuk i është përgjigjur komenteve të Wray. Sidoqoftë, të hënën, ajo hodhi poshtë raportet e mediave që Departamenti i Energjisë në SHBA kishte vlerësuar me “besim të ulët” se Covid kishte nxjerrë nga një laborator. Agjencia më parë kishte thënë se nuk e dinte nga e kishte origjinën virusi.

Pekini gjithashtu aludoi në një hetim të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) të vitit 2021 që e quajti teorinë e rrjedhjes së laboratorit “jashtëzakonisht të pamundur”.

Hetimi i OBSH-së u kritikua thellësisht dhe Drejtori i Përgjithshëm i tij ka bërë thirrje që nga një hetim i ri, duke thënë: “Të gjitha hipotezat mbeten të hapura dhe kërkojnë studim të mëtejshëm”./albeu.com


Shtuar 1.03.2023 09:04