Paralajmërimi rus: Konflikti SHBA-Iran mund të sjellë luftën bërthamore

Deputeti rus Vladimir Dzhbarov ka paralajmëruar se një konflikt mes SHBA dhe Iranit mund të çojë në një luftë bërthamore. Reagimi i tij erdhi pas sulmit me raketa mbi dy baza amerikane në Irak, që e bëri të duhet më e afërt perspektiven e luftës.

“Sulmet e ndërsjella nga SHBA dhe Irani mund të çojnë në një luftë të gjerë në rajon. Nëse Washingtoni mendon se mund të arrijë qëllimet e tij, atëherë ekziston rreziku i një lufte atomike,” tha deputeti i Dhomës së Ulët të Parlamentit rus.

Dzhbarov deklaroi se Këshilli i Sigurimit i OKB-së duhet të përfshihet në përpjekjet për parandalimin e përshkallëzimit të mëtejshëm të konfliktit. Irani lëshoi dhjetëra raketa mbi dy bazat e SHBA-së dhe Roja Revolucionare e tij, e cila mori përgjegjësinë për sulmin, tha se goditja ishte “hakmarrje për vrasjen e komandantit të njësisë Kuds, Kasem Suleimani”.


Shtuar 8.01.2020 12:23