Triumfoi në kampionatin botëror të bilardos, njihuni me 22 vjeçarin Eklent Kaçi nga Laçi

Shqiptari Eklent Kaçi triumfoi në Kampionatin Botëror të bilardos me 10 bila të zhvilluar për disa ditë në Las Vegas. 22-vjeçari u shpall kampion në turneun me 64 lojtarë nga e gjithë bota.

Eklent Kaçi mundi në finale japonezin Naoyuki Oi me rezultatin 10 – 6.

Një paraqitje mbresëlënëse e tij në këtë aktivitet të rëndësishëm që i solli edhe një shpërblim prej 100 mijë dollarësh për suksesin e arritur.

Eklent Kaçi është shpallur Kampion i Botës në bilardo me 9 bila në vitin 2018 në turneun e zhvilluar në Doha, pa harruar shumë aktivitete të tjera ndërkombëtare.

Kaçi filloi të luante bilardo në moshën tetë vjeç. Ai ka fituar kampionatet shqiptare të bilardos përveç kampionateve kombëtare. Kaçi ka zhvilluar kampionatin e tij të parë evropian në 2013, duke u kualifikuar për nokautin kryesor dhe duke u eliminuar në raundin 64. Në vitin 2017, Kaçi kaloi në gjysmëfinale të WPA World 2017 Kampionati me nëntë topa, duke humbur 11–6 ndaj Roland Garcia.

Vitin tjetër, në moshën 18 vjeç, Kaçi fitoi Masterin e Aramithit dhe u bë numri një në botë më vonë atë vit.Në Kampionatin Botëror WPA 2018 me Nëntë Topa, Kaçi (si numri 1 i botës), humbi nga 17-vjeçari Robbie Capito 11–10 në 32 të fundit.

Ai fitoi dy kampionate në Euro Tour, duke arritur të jetë numri 1 në Euro Tour në vitin 2018.

Ai fitoi Treviso Open 2018, dhe sezonin tjetër Austri Open 2019.


Shtuar 12.09.2021 11:40