Bashkë me Sterling dhe Ronaldon, Granit Xhaka renditet mes më të mirëve në “Euro 2020”

Pas përfundimit të europianit është publikuar lista me lojtarët më të mirë të “Euro 2020”, ku mes tyre renditet edhe një shqiptar. 11 futbollistë janë zgjedhur si më të mirët e këtij kompeticioni, që do të formonin edhe formacionin ideal në një ndeshje. Portieri më i mirë është përzgjedhur Gigio Donnarumma, që u cilësua si heroi i Italisë.

Si mbrojtës më të mirë janë zgjedhur Chiellini, Maguie, Luke Shaw dhe Joachim Mahle. Ndërsa në listën e sulmuesve më të mirë përfshihen, Chiesa, Raheem Sterling dhe Cristiano Ronaldo. Në listën e mesfushorëve më të mirë mes Paul Pogba dhe Dolberg, përfshihet edhe shqiptari Granit Xhaka, i cili këtë vit kishte një paraqitje të shkëlqyer në kompeticion.

Xhaka la gjurmë si një udhëheqës i padiskutueshëm për ekipin e Zvicrës, që eliminoi kampionët e botës pas një loje fantastike kundër Francës. Pavarësisht se nuk mundi të prekte finalen bashkë me skuadrën e tij, shqiptari arriti të na bënte edhe një herë krenarë të gjithëve me këtë super arritje.

Pas përfundimit të ndeshjeve, Granit Xhaka u rikthye në familjen e tij pas 6 javësh mungesë. Me mbërritjen e tij në shtëpi, bashkëshortja e futbollistit, Leonita ndau në rrjete sociale një video shumë emocionuese nga takimi i Xhakës me vajzën e tij të madhe. Videoja u bë virale dhe emocionoi shumë fansa të futbollistit.


Shtuar 13.07.2021 10:26