Saha: Ekipi duhet të dëgjojë këshillat e CR7

Shumë njerëz kanë vënë në pikëpyetje mentalitetin e Manchester United këtë sezon, dhe veçanërisht rolin e luajtur nga Cristiano Ronaldo i rikthyer në klub.

Pavarësisht se mundi Brentfordin 3-1, Ronaldo ishte dukshëm i mërzitur për shkak se u zëvendësua për Harry Maguire në rezultatin 2-0 në minutën e 71-të. Megjithatë, ish-bashkëlojtari i sulmuesit portugez, Louis Saha, ka sugjeruar që skuadra aktuale e Manchester United duhet të mësojë më shumë nga ylli i tyre.

 

“Nëse ndonjë lojtar ka të drejtë të thotë mendimin e tij në dhomën e zhveshjes, ai është Cristiano Ronaldo”, tha Saha për ‘Genting Casino’.

 

“Shumë nga këta lojtarë të rinj ende nuk kanë lënë gjurmë në lojë. Ata nuk kanë dëshmuar asgjë. Ata mund të kenë disa ndeshje ndërkombëtare, por çfarë kanë fituar?

Si lojtar, nëse nuk mund të pranosh kritikat, kjo nuk është normale, sepse ai e thotë këtë vetëm për të ndihmuar lojtarët të përmirësohen.

 

Ai dëshiron të fitojë trofe ndërsa është atje dhe di si ta bëjë këtë, kështu që lojtarët duhet ta dëgjojnë atë. Po, por për arsyet e duhura. Nuk është negative.”

 

Saha më pas sugjeroi se ‘Djajtë e Kuq’ ndoshta e kanë harruar trashëgiminë që Ronaldo do të lërë pas në klub pasi të pensionohet.

 

“Sigurisht, është sikur nëse nuk jeni të frikësuar nga zoti juaj, nuk keni respekt. Nuk po them që lojtarët ta konsiderojnë atë një zot, por ai do të mbahet mend si një nga lojtarët më të mirë që ka bota ndonjëherë”, shtoi ai.

 

“Ata duhet ta dëgjojnë atë, duhet të jenë po aq të përkushtuar sa ai në stërvitje, duhet të fokusohen në përmirësimin javë pas jave. Ata duhet të jenë të përulur, të punojnë shumë dhe të heshtin.”/ h.ll/albeu.com

Shtuar 21.01.2022 18:22