Nuk di kë të zgjedhi ende, njihuni me lojtarin i cili mund të luajë për 4 kombëtare

Kupa e Botës është afër dhe Michael Olise do të krijojë një stuhi diplomatike në aspektin futbollistik.

Playmakeri i Crystal Palace po shijon një sezon debutues mahnitës në Premier League pasi iu bashkua klubit nga Reading për 8.37 milionë paund verën e kaluar.

Olise ka bërë 24 paraqitje deri më tani këtë sezon, duke shënuar katër herë dhe duke regjistruar tetë asistime në të gjitha garat për “Eagles”.

Ajo që është edhe më intriguese për 20-vjeçarin është se ai mund të zgjedhë nga katër vende të ndryshme për të luajtur futbollin e tij ndërkombëtar.

Olise ka lindur në Angli, ku ai vazhdoi të përfaqësonte Chelsean dhe Manchester Cityn në nivelin e të rinjve përpara se të transferohej te Reading.

Prandaj, ai ka të drejtë të përfaqësojë “Tre Luanët” në nivel ndërkombëtar, siç ka zgjedhur të bëjë vëllai i tij më i vogël Richard, i cili aktualisht luan për skuadrën e Anglisë U-16.

Megjithatë, Michael deri më tani ka zgjedhur një rrugë tjetër. Nëna e tij ka lindur në Francë, dhe karriera e tij ndërkombëtare deri në këtë pikë ka shfaqur dy paraqitje për skuadrën e Francës U-18.

Babai i Olise ka lindur në Nigeri, ndërsa nëna e tij ka rrënjë algjeriane. “Super Eagles” i kanë bërë të qarta synimet e tyre duke e emëruar atë si rezervë për ndeshjet kualifikuese të Kupës së Kombeve të Afrikës kundër Beninit dhe Lesotos.

Ndërsa Algjeria nuk e ka bërë ende lëvizjen e saj, ata janë të vendosur ta bëjnë këtë. Kupa e Botës është afër, dhe mrekullia e Crystal Palace ka shumë admirues./ h.ll/albeu.com

Shtuar 11.03.2022 14:30