“Një është i lumtur, tjetri është i trishtuar”, Pochettino zbulon se “nuk është e lehtë” të trajtosh lojtarët e PSG

Trajneri i PSG-së, Mauricio Pochettino, ka pohuar se të menaxhosh lojtarët më të mirë në botë së bashku me familjet, shoqëruesit dhe ndjekësit e tyre nuk është një punë e lehtë.

Ata nënshkruan me emra si Lionel Messi, Sergio Ramos, Gianluigi Donnarumma dhe Georginio Wijnaldum për të konsoliduar një nga skuadrat më të grumbulluara të të gjitha kohërave.

Ndërsa menaxhimi i yjeve të profilit më të lartë duhet të jetë padyshim një punë e vështirë, Pochettino e shpjegoi se se po rezulton sfiduese.

“Ne i menaxhojmë njerëzit me emocione, sjellja e të gjithëve nuk është një linjë e sheshtë. Është një varg uljesh dhe ngritjesh – njëri është i lumtur, tjetri është i lënduar, njëri po performon mirë, tjetri jo. Mendoj se gjëja më e rëndësishme për stafin është të përpiqemi të balancojmë humorin”.

“Nuk duhet të harrojmë se kemi në duart tona lojtarët më të mirë në botë, por edhe familjet e tyre, shoqëruesit e tyre mediatikë, ndjekësit e tyre. Nuk është e lehtë”, ka deklaruar Pochettino.


Shtuar 19.11.2021 23:18