Nga yje tek Liverpool, në të “panjohur”

Ndërsa ëndrra për shumë lojtarë të Liverpool-it do të ishte të qëndronin në klub në Premier League deri në pensionimin e tyre, shumica zgjedhin të largohen jashtë vendit për të luajtur deri në fund të karrierës së tyre.

Mario Balotelli – Adana Demirspor

Mario Balotelli iu bashkua Liverpool-it për 16 milionë funte nga Milani në verën e vitit 2014, pasi klubi kërkonte të zëvendësonte yllin e tyre në largim, Luis Suarez.

Balotelli kishte shënuar 30 gola në vetëm 54 paraqitje për Milanin pasi u largua nga Manchester City, me të cilin fitoi titullin e Premier League dhe FA Cup. Pas një sezoni makthi në të cilin ai shënoi vetëm një gol në Premier League, ai iu bashkua Milanit në formë huazimi përpara se të kalonte me Nice, Marseille, Brescia, Monza dhe tani Adana Demirspor në Turqi.

Fabio Borini – Fatih Karagumrik

Ashtu si Balotelli, Fabio Borini ka përfunduar në Turqi pas kohës në Itali, pasi u largua nga Liverpool për në Sunderland në vitin 2015 përpara se të fitonte një lëvizje te Milani.

Ish-lojtari i kombëtares italiane ishte transferuar në Anfield në vitin 2012, por bëri vetëm 38 paraqitje gjatë dy sezoneve dhe shënoi tre herë.

Borini u largua nga Milani për në Hellas Verona në vitin 2019, duke iu bashkuar Fatih Karagumruk në dhjetor të vitit të kaluar dhe duke i ndihmuar ata të arrijnë në vendin e tetë të Super Ligës.

Daniel Sturridge – Perth Glory

Daniel Sturridge shënoi në total 50 gola në 116 paraqitje në Premier League për Liverpool-in midis 2013 dhe 2019, duke shënuar 21 gola gjatë 2013/14.

32-vjeçari gjithashtu shënoi tetë gola në 26 paraqitje në Angli, dhe bëri një hap të ri në karrierën e tij me një kalim te Trabzonspor në 2019.

Sturridge iu bashkua Perth Glory në tetor dhe bëri debutimin e tij më 20 nëntor kundër Adelaide United.

Martin Skrtel – Spartak Trnava

Martin Skrtel iu bashkua Liverpool-it për vetëm 6.5 milionë funte nga Zenit Shën Petersburg në vitin 2008, duke bërë 320 paraqitje për klubin në të gjitha garat dhe duke shënuar 18 gola.

Mbrojtësi qendror më pas kaloi tre sezone me Fenerbahcen përpara se të bashkohej me Atalanta-n, por u largua nga skuadra e Serisë A për në Stamboll Basaksehir pa luajtur asnjë lojë.

Ish-mbrojtësi 36-vjeçar i Sllovakisë tani luan për Spartak Trnava në vendin e tij, një klub për të cilin ai luajti 17 vjet më parë./h.ll/albeu.com


Shtuar 13.12.2021 10:03