Milani i tronditur nga pozicioni i jashtë lojës më i ngushtë në histori të Serie A

Milani pa një gol të Samuel Chukwueze të anuluar kundër Sassuolos për një pozicion jashtë loje më të ngushtë në historinë e Serie A, pasi një pjesë e kraharorit të tij u ishte jashtë loje.

Sulmuesi kishte gjetur rrjetën në një krosim të Rafael Leaos nga e majta, por flamuri jashtë loje u ngrit menjëherë.

Doli shumë më e shtrënguar nga sa mendonte zyrtari fillimisht, sepse VAR tregoi se Martin Erlic kishte vonuar shtytjen lart dhe këmba e tij ishte pothuajse në nivel me Chukwueze.

Vetëm Teknologjia Semi-Automatic Offside – e cila tashmë përdoret në Serie A dhe nga sezoni i ardhshëm do të prezantohet në Ligën Premier – ishte në gjendje të identifikonte milimetrat mes tyre.

Në fund të fundit, pamjet treguan se një pjesë e kraharorit të Chukwueze ishte jashtë loje. Nëse është një pjesë e trupit me të cilën një lojtar mund të shënojë ligjërisht një gol, atëherë duhet të merret parasysh kur gjykohet një pozicion jashtë loje.

Seria A nuk ka gjasa të shohë thirrje shumë më afër se kjo, derisa Milani është duke humbur 3-2. /Telegrafi/


Shtuar 14.04.2024 17:00

Tags: ,