Media prestigjoze “MARCA” lartëson figurën e Brojës

Armando Broja u ngjit në rangun e akademisë së famshme Cobham të Chelseat, por po bën emër në Southampton, ku aktualisht po kalon sezonin në huazim.

Goli i 20-vjeçarit në fitoren 4-1 të Saints ndaj Brentford të martën mbrëma e pa Broja të bëhet lojtari më i ri në historinë e Premier League që shënon në secilin prej katër starteve të tij në shtëpi, dhe tani duket se Southampton dëshiron ta mbajë atë.

“Ai ndjehet mirë këtu dhe do të ishte mirë nëse ai do të ishte lojtari ynë”, tha tekniku i Southampton, Ralph Hasenhuttl për ‘Athletic’ pas ndeshjes.

“Ai dëshiron të jetë me ne, mendoj. Ju mund ta ndjeni këtë në çdo moment dhe fansat gjithashtu e duan atë.”

Broja shpesh është cilësuar si zëvendësuesi ideal i ish-sulmuesit të Chelseat, Diego Costa, për shkak të fuqisë dhe paraqitjeve shpërthyese të tij.

Lojtari shqiptar do të jetë krenar të dijë se lojtari i fundit që ka arritur arritjen e tij për të shënuar në katër starte radhazi në shtëpi ishte vetë Costa.

Ashtu si spanjolli i lindur në Brazil, Broja ka një aftësi për të shënuar gola të rëndësishëm. Deri më tani këtë sezon ai ka pesë gola me Southampton.

Sulmuesi i Southampton shënoi për herë të parë në fitoren 1-0 të ekipit ndaj Leeds në tetor 2021. Që atëherë, Broja ka shënuar në barazime kundër Burnley (2-2), Brighton (1-1), Crystal Palace (2-2), si dhe fitoren e tyre të fundit 4-1 kundër Brentford.

Është ende e paqartë nëse Chelsea dëshiron që ai të kthehet në klub, apo nëse ata do të kërkojnë të fitojnë para nga ai.

Duke pasur parasysh opsionet e mëdha përpara për Chelsean, gjasat janë që ai të largohet në një periudhë tjetër huazimi ose të shitet përgjithmonë.

Pas një fillimi kaq mbresëlënës për Saints, nuk është çudi të shohim pse klubi dëshiron që ai të qëndrojë në St Mary’s shumë kohë pas këtij sezoni./ h.ll/albeu.com


Shtuar 12.01.2022 12:21