Largimi i radhës i papritur që mund të ndodhë te Real Madrid

Aurelien Tchouameni është bërë një emër i përsëritur në thashethemet e transferimeve që rrethojnë Real Madridin për verën e ardhshme.

Interesimi i Bayern Munich për mesfushorin francez duket të jetë serioz, veçanërisht me largimin e mundshëm të Joshua Kimmich, duke e detyruar klubin bavarez të kërkojë një mesfushor mbrojtës për sezonin e ardhshëm.

Klubi gjerman është i gatshëm të bëjë një ofertë të rëndësishme për të nënshkruar me francezin, me shifra rreth 100 milionë euro.

Kjo ofertë është joshëse për madrilenët, pasi këto para mund të jenë kyçe për financimin e nënshkrimit të Kylian Mbappes, një nga objektivat më të dëshiruar të Florentino Perez.

Në Real Madrid, besimi te Tchouameni mbetet i lartë pavarësisht disa ulje-ngritjeve në performancën e tij.

Lojtari francez ka treguar talentin dhe potencialin e tij në disa raste, dhe klubi beson në aftësinë e tij për t’u bërë një shtyllë në mesfushën e ekipit.

Vetë Tchouameni e ka bërë të qartë në disa raste dëshirën e tij për të vazhduar në Santiago Bernabeu. Synimi i tij është të vazhdojë të punojë për të konsoliduar veten si një pjesë kyçe në ekipin e Carlo Ancelottit.

Ky pozicion mund të jetë vendimtar në vendimin përfundimtar të klubit për një transferim të mundshëm.

Oferta e Bayern Munich e vendos Real Madridin në një udhëkryq. Nga njëra anë, pranimi i ofertës do të siguronte një shumë të madhe parash që mund të riinvestoheshin në skuadër, veçanërisht në nënshkrimin e mundshëm të Mbappes.

Nga ana tjetër, shitja e një lojtari të ri dhe të talentuar si Tchouameni mund të shihet si një humbje afatgjatë.

Nëse transferimi do të realizohej, do të ishte një nga bombat më të mëdha në tregun e transferimeve si në La Liga ashtu edhe në Bundesligë.

Transferimi i Tchouamenit te Bayern Munich jo vetëm që do të forconte ndjeshëm skuadrën gjermane, por gjithashtu do të ndryshonte dinamikën e mesfushës së Real Madridit, duke e detyruar klubin të kërkonte një zëvendësues të përshtatshëm. /Telegrafi/


Shtuar 26.05.2024 22:49