Juventus i thotë lamtumirë Ramsey-t, uellsiani ka ndërprerë kontratën

Juventus ka njoftuar ndërprerjen e kontratës së Aaron Ramsey, mesfushorit uellsian i cili kishte ardhur si transferim i lirë në verën e vitit 2019. Një goditje që duhej të ishte nëntëdhjetë, pak si kontrata e nënshkruar: 7.5 milionë euro në sezon, që Falë Dekretit të Rritjes, nuk ishte aq bruto i rëndë në arkën e “bardhezinjve”, dhe një komision monstruoz prej rreth 9 milionë. Në fakt, për tre sezone ka kushtuar rreth 40 milionë në total.

70 paraqitje dhe 6 gola

Ramsey kurrë nuk i ka bindur plotësisht tifozët e Juventusit, edhe nëse në sezonin e tij të parë ai bëri pothuajse gjysmën e paraqitjeve: 35 ndeshje, katër gola të shënuar, një prej të cilëve në Ligën e Kampionëve. Vitin tjetër, megjithatë, 30 paraqitje dhe 2 gola, ndërsa me rikthimin e Allegrit pati vetëm pesë paraqitje, tre në ligë, për nëntëdhjetë e tetë minuta, dhe dy në Champions League, katërmbëdhjetë minuta. Në fakt, sezonin e fundit ai mori pjesë në pak më shumë se një ndeshje gjithsej, vetëm për të shkuar te Rangers dhe humbi penalltinë vendimtare për humbjen e Europa League./ h.ll/albeu.com


Shtuar 26.07.2022 19:19