Janari për Real Madrid do të jetë i ngarkuar

Real Madrid ka një janar të rëndësishëm përpara, me vendime të mëdha që duhen marrë.

Janari 2020 e pa klubin të nënshkruajë me David Alaba përpara lëvizjes së tij verore, dhe ata do të shpresojnë të arrijnë marrëveshje të ngjashme këtë dimër. Kylian Mbappe është prioriteti, pastaj Paul Pogba dhe Antonio Rudiger janë objektivat e tjerë, të cilët të gjithë mund të bashkohen me transferime të lira verën e ardhshme.

Los Blancos do të kenë gjithashtu vendime për të marrë për lojtarët që aktualisht janë në listë. Luka Jovic është shembulli më i qartë, por ka edhe të tjerë, si Mariano Diaz.

Të tillë si Marcelo, Isco dhe Gareth Bale gjithashtu do të kenë dritë mbi të ardhmen e tyre. Së pari Mbappe

Saga e Mbappe ka vite që vazhdon, por nga 1 janari Real Madrid më në fund mund të flasë lirshëm me të. Në 35 ditë, ata do të mund të përpiqen ta nënshkruajnë atë për sezonin 2022/23.

Real Madrid u përpoq të nënshkruajë me 22-vjeçarin verën e kaluar për një shumë prej 200 milionë eurosh, por Paris Saint-Germain nuk ishte i gatshëm ta linte të largohej. Tani, mund t’u hiqet nga duart nëse Mbappe ende dëshiron të transferohet në kryeqytetin spanjoll.

Por marrëveshja nuk do të arrihet lehtë pasi kontrata e Mbappes nuk do të jetë e lirë. Los Blancos, megjithatë, ka të ngjarë të duan të presin tani dhe ata nuk pritet të vendosin një ofertë në tryezë për ta marrë atë në janar.

Mundësi të tjera në Rudider dhe Pogba

Real Madridi duhet të vendosë nëse dëshiron të nënshkruajë me Rudiger të Chelseat dhe Pogba të Manchester United, të cilët të dy kanë kontrata që skadon në verë.

Nuk është sekret që francezi dëshiron të luajë për Real Madridin dhe t’i bashkohet Karim Benzemas dhe ndoshta Mbappe në klub. Por ka dyshime në klub, pasi Mino Raiola nuk është një agjent i lehtë për t’u marrë me të. Ardhja e Pogbas do të pengonte gjithashtu përparimin e Fede Valverde dhe Eduardo Camavinga.

Rudiger është një tjetër pasi ai nuk është duke rinovuar ende te Chelsea dhe Los Blancos e shohin atë si një lojtar të përsosur për të përforcuar mbrojtjen e tyre. Megjithatë, ai kërkon 12 milionë euro në sezon, gjë që e ka larguar disi Real Madridin.

Mariano dhe Jovic do të largohen?

Real Madridi do të duhet të lërë lojtarët të largohen dhe Jovic mund të kërkojë një tjetër largim. Ndërkohë, rasti i Marianos është gjithashtu intrigues.

Ky i fundit ishte afër kalimit në Rayo Vallecano në formë huazimi verën e kaluar, por vendosi të qëndronte, ndërkohë që interesim shfaqi edhe Valencia.

Një tjetër lojtar që mund të largohet në janar është Jesus Vallejo, i cili mezi ka pasur një shans për të luajtur nën drejtimin e Carlo Ancelotti.

Rinovimet e Vinicius dhe Militao

Një tjetër prioritet për vitin 2022 është rinovimi i kontratës me Vinicius Junior. Marrëveshja e tij aktuale përfundon në vitin 2024 dhe ai ka një nga pagat më të ulëta në skuadrën e parë, e cila nuk korrespondon me rolin e tij këtë sezon.

Në moshën 21-vjeçare, Real Madridi e di se ai duhet të mbrohet dhe të lidhet. Por klubi nuk është i shqetësuar për situatën e Vinicius pasi ata e dinë dashurinë e tij për klubin dhe ai kurrë nuk ka kërkuar një marrëveshje të re, si dhe gjithmonë ka refuzuar ofertat nga diku tjetër.

Eder Militao gjithashtu ka nevojë për një kontratë të re, me përfundimin e tij në vitin 2023. Ekziston besimi se klubi mund të zgjasë kontratën e tij aktuale me një vit para fundit të sezonit.

Largimet e Marcelo, Isco dhe Bale

Ka pak për të bërë këtu përveçse të presësh. Deri në fund të sezonit këta tre lojtarë do të largohen dhe Real Madridi do të dëshirojë ta menaxhojë lamtumirë në mënyrën më të mirë të mundshme./h.ll/albeu.com


Shtuar 26.11.2021 18:10