HISTORIA/ Giampaolo Pozzo, njihuni me biznesmenin italian që ka 3 ekipe

Giampaolo Pozzo (lindur më 25 maj 1941) është një biznesmen italian, aktualisht pronar i Udinese Calcio në Itali. Djali i tij Gino është pronar i Watford FC në Angli.

Pozzo bleu Udinese Calcio në korrik 1986, por pas një skandali bastesh, skuadra u degradua në Serinë B të nivelit të dytë. Klubi më pas pësoi një zbritje nëntë pikësh në kampionatin e Serisë A të sezonit 1986–87 pasi fitoi promovimin, përfundimisht duke çuar në një tjetër rënie, pavarësisht blerjes së disa lojtarëve të shquar, duke përfshirë Francesco Graziani, Fulvio Collovati dhe Daniel Bertoni.

Pas një sezoni të dobët në 1987–88, Pozzo mbajti Nedo Sonettin si trajner të Udineses, duke bërë disa nënshkrime të shquara të ekipit, si Antonio De Vitis, Giuseppe Minaudo, Angelo Orlando, Settimio Lucci, Antonio Paganin, Zennoni, Giuseppe Catalano, Marco Branca dhe Claudio. Garella. Skuadra e përforcuar më pas fitoi promovimin për sezonin 1988–89 të Serisë A.

Në vitin 1990, një telefonatë midis Pozzo-s dhe presidentit të S.S. Lazio pak para një ndeshjeje u pretendua se ishte provë përfundimtare e përpjekjeve për trukim të ndeshjeve. Pavarësisht një mbrojtjeje të fortë, Pozzo u ndalua të mbante autoritet në Udinese, megjithëse ai mbeti pronar i klubit.

Në 1993–94, djali i Pozzo-s, Gino, iu bashkua klubit

Që nga sezoni 1994–95, Udinese është kualifikuar për Kupën UEFA, Kupën Intertoto dhe Ligën e Kampionëve dhe përfundoi i treti në Serinë A nën drejtimin e Alberto Zaccheroni në 1997–98.

Modeli i Udineses bazohet në një rrjet të gjerë në të gjithë botën që blen talentë të rinj  dhe kur i kthen ata kthehen ata në yje, i shesin për një fitim të madh, i cili më pas rinvestohet në klub me nënshkrime të tjera. Shembuj të shquar përfshijnë Marcio Amoroso, Fabio Quagliarella, Alexis Sanchez, Kwadwo Asamoah dhe Samir Handanovic.

Në 2007–08, Pozzo u zgjodh presidenti më i mirë në Serie A

Pasi Pallacanestro Amatori Udine, i njohur më mirë si Snaidero Udine, u degradua në ligat e vogla, Pozzo ndihmoi mikun e tij Edy Snaidero, aksionar kryesor i ekipit të basketbollit. Pozzo dhe disa sipërmarrës të tjerë nga Friuli shpëtuan Snaidero i cili rifilloi të luante në kampionatin e Lega Basket Serie A2.

Granada CF

 

Në vitin 2009, Pozzo bleu klubin spanjoll Granada duke e shitur atë më 16 qershor 2016 tek biznesmeni kinez, Jiang Lizhang.

Watford F.C.

Në qershor 2012, ai bleu Watford Football Club nga pronari i mëparshëm Laurence Bassini. Me kalimin e kohës ai ka investuar shumë në klub, duke përfshirë dërgimin e shumë lojtarëve nga ekipet e tij të tjera Granada dhe Udinese. Disa nga këta lojtarë janë Almen Abdi, Matej Vydra dhe Gabriele Angella. Si dhe dërgoi shumë lojtarë nga klubet e tij të tjera, ai nënshkroi një marrëveshje mirëmbajtjeje prej 18 milionë £ për të rinovuar stadiumin e tyre. Ai tani ia ka dorëzuar pronësinë dhe drejtimin e klubit djalit të tij Gino, i cili ndodhet në Londër. Përktheu në shqip G.D. /albeu.com/

Di tutto un Pozzo, il proprietario dell'Udinese - Testedicalcio.com

42 Giampaolo Pozzo Photos and Premium High Res Pictures - Getty Images

Nga e majta në të djathtë, Cosmi, ish-trajneri i Udineses, Gino Pozzo dhe ...