Brenda botës së çmendur të Fenerbahces, klubit të ri të Jose Mourinhos, tifozë të trazuar, lojtarë që po largohen dhe huliganë famëkeq

Jose Mourinho do të rikthehet në futboll, por për shumë njerëz që e njohin këtë sport, ai është futur në një “tenxhere me presion”, siç është Fenerbahces, klubi i tij i ri.

Por portugezi, 61 vjeç, është bërë i njohur për veprimet e tij të zjarrta vitet e fundit.

Gjatë muajve të tij të fundit në Romë, ai kishte lëvizje të çmendura – nga përjashtimet e përsëritura, deri te grindjet me mediat – ndërsa në fund e quajti veten “Harry Potter”.

Pasi u shkarkua nga skuadra e Serie A në janar, Mourinhos nuk i ka munguar ofertat në muajt e kaluar – madje edhe lidhjet me ish-klubin Manchester United.

Sfida e tij e radhës, megjithatë, do ta shohë atë të futet në zjarrin e Stambollit, pasi ai merr drejtimin e një prej institucioneve më të mëdha të futbollit evropian, që mbështetet me fanatizëm.

Ndërsa suksesi në Evropë ka qenë i kufizuar në vitet e fundit për shkak të hendekut të pasurisë me elitën e kontinentit, Fenerbahçe mbetet një nga superfuqitë e Turqisë.

Në mënyrë të pabesueshme, sipas mediumeve turke, 32 për qind e të gjithë tifozëve turq në vend mbështesin Fenerin.

Mourinhos, i cili ka drejtuar shumë nga klubet më të mëdha evropiane, mund t’i duhet të përgatitet për intensitetin dhe çudirat që ndodhin në futbollin turk.

Në mars, Fenerbahce u përfshi në skenat e fundit tronditëse të dhunës që kanë shkatërruar Super Ligën.

Pas fitores së fundit 3-2 ndaj rivalëve Trabzonspor, tifozët vendas vrapuan në fushë, disa madje duke përdorur armë, në përpjekje për të sulmuar yjet e Fenerit. Michy Batshuayi dhe Bright Osayi-Samuel madje ishin përplasur me tifozët mysafir.

Nëse rivaliteti me Trabzonsporin është i ashpër, urrejtja që ka mes Fenerbahçes dhe Galatasarayt është krejtësisht në një nivel tjetër.

I quajtur “derbi i urrejtjes së madhe dhe të pafundme”, ndeshja është dëmtuar nga skena dhune ndër vite.

Në vitin 2012, gjërat arritën në pikën e vlimit kur Galatasaray fitoi kampionatin në Fenerbahce me një barazim 0-0.

Policia, e armatosur me sprej , përdori mburoja kundër trazirave në përpjekje për të mbrojtur lojtarët e Galatasaray nga tifozët e tërbuar të Fenerbahçes që hynë në fushë.

Karriget u hodhën drejt lojtarëve kundërshtarë, ndërsa tifozët goditën makinat e policëve me gurë jashtë stadiumit.

Madje u raportua në atë kohë se një burrë i veshur me fanellën e Galatasarayt diku tjetër në Turqi u rrah dhe u godit me thikë nga një grup mbështetësish të Fenerbahçes, megjithëse fatmirësisht mbijetoi.

Pas sulmit në Trabzonspor, Fenerbahce kërcënoi të largohej nga Super Liga.

Në atë kohë, ata vunë në dukje incidente të tjera, përfshirë në vitin 2015 kur plumbat e armëve u drejtuan në autobusin e tyre të ekipit.

Mourinho, i cili gjithashtu ka pasur përplasje të shpeshta me gjyqtarët, do të marrë përsipër një skuadër që nuk arriti të fitojë titullin – pavarësisht se kishte grumbulluar 99 pikë – dhe vetëm një humbje.

Rivalët e Galatasarayt fituan titullin duke grumbulluar 102 pikë, dhe me këtë gjë gjë tifozët e Fenerit mbetën të tërbuar.

Në një videoklip që qarkullon në internet, një mbështetës i tërbuar shihej duke goditur vazhdimisht me thikë një poster të presidentit të klubit Ali Koc.

Galatasaray gjithashtu mundi Fenerbahcen në Superkupën e Turqisë – pas një finale të çuditshme, pasi pas mosmarrëveshjes së tyre me Federatën Turke të Futbollit, Fenerbahce futi në fushë një ekip U-19 në shenjë proteste.

Mauro Icardi shënoi vetëm pas 50 sekondash, ndërsa skuadra e re e Fener doli nga fusha – duke i dhënë fitoren Galatasarayt. /Telegrafi/


Shtuar 31.05.2024 22:48