Benzema tregon koleksionin e tij të makinave (VIDEO)

Jo shumë futbollistë ndajnë hapur se çfarë makinash zotërojnë, por Karim Benzema nuk është si shumë futbollistë pasi ka treguar koleksionin e tij të makinave në kanalin e tij në YouTube.

Pasioni që numri 9 i Real Madrid ka për makinat është i qartë për t’u parë, me gamën e tij mbresëlënëse duke përfshirë një Bugatti Chiron, Veyron Pur Sang, McLaren-Mercedes SLR, Mercedes G65 AMG, Audi RS 4, RS 6 dhe RS Q8.

Benzema tregoi gjithashtu se makina e tij e parë ishte një Mini Cooper S në të zezë, të cilën ai e bleu nga miku i tij. Pasi nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Lyon në ditëlindjen e tij të 18-të, ai bleu një BMW M6 507 CV.

Bugatti Chiron: 1500 kuaj fuqi, 2.4 milionë euro

Benzema e konsideron Chiron si një nga pjesët e tij më të vlefshme dhe jo vetëm sepse i kushtoi 2.4 milionë euro, por sepse është vetëm 1 nga 500 të prodhuara.

Sulmuesi tha gjithashtu se është makina më e shpejtë që ka pasur ndonjëherë. Ka 1500 kuaj fuqi dhe mund të arrijë deri në 420 km/h.

Bugatti Veyron Pur Sang: Një nga pesë në botë

Me një çmim prej 1.4 milionë euro, nuk është befasi që Benzema e konsideron Bugatti Veyron Pur Sang si makinën e tij më të rëndësishme.

Makina shquhet për trupin e saj dyngjyrësh prej alumini të lëmuar dhe fibër karboni të zi. Benzema tha në klip se janë vetëm dy në dispozicion për të blerë nga pesë dhe se vlera e saj është rritur.

Ferrari: Marka e tij e preferuar

Ndonëse Benzema nuk ka treguar se cilin model Ferrari zotëron, ai përmend se marka italiane është ajo që i ka rënë në sy që në fëmijëri, kur i ka lindur pasioni për makinat.

Në Instagramin e sulmuesit të Real Madridit ai mund të shihet duke drejtuar një 488 Pista, një 488 Spider dhe një GTC4 Lusso.

Mercedes G65 AMG: Për përdorim të përditshëm

Mercedes G-Class është i popullarizuar në mesin e të famshëmve për shkak të formës dhe dizajnit mjaft të padukshëm, kur krahasohet me super makinat.

G65 AMG ka 612 kuaj fuqi dhe është një fuoristradë me motor V12 shpërthyes.

Audi RS 4: ‘Vetëm’ 80,000 euro

Ky Audi është një nga më të vjetrit në garazhin e Benzemas. Sponsorizimi i Real Madridit nga Audi i ka lejuar lojtarët të shijojnë modele të ndryshme, megjithëse RS 4 ka qenë një nga të paktat që ka mbetur në koleksionin e tij gjatë viteve.

Modeli i Benzemas është gjenerata e dytë (2006). Në atë kohë ishte i pajisur me 420 kuaj fuqi dhe një motor V8 dhe çmimi i tij fillon nga 82 mijë euro.

Mercedes SLR McLaren: Një makinë sportive e koleksionit

Ky bashkëpunim mes Mercedes dhe McLaren ka qenë i popullarizuar në mesin e shumë të VIP-ave me Fernando Alonso, Michael Jordan, Donald Trump, Beyoncé dhe Rihanna që të gjithë e kanë në koleksionin e tyre.

Ka kushtuar gjysmë milioni euro. Ka një dizajn spektakolar, një motor të fuqishëm 5.4 V8 me 626 kuaj fuqi dhe shasi me fibër karboni.

Audi RS 6: Makina praktike e Benzemas

Së fundmi në video, Benzema thotë se RS 6 është vetura e tij ideale për ditë pas dite, versioni aktual (2020) ka 600 kuaj fuqi dhe kushton mbi 140,000 euro.

Ky version i Audi-t është shpërthyes për sa i përket performancës, me shpejtësi deri në 300 km/h, duke marrë vetëm 3.6 sekonda për të shkuar nga 0 në 100 km/h./ h.ll/albeu.com

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karim Benzema (@karimbenzema)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karim Benzema (@karimbenzema)


Shtuar 20.12.2021 16:59