13 vite nga vdekja e Elizabeth Taylor, aktorja që bëri histori!

Elizabeth Taylor lindi më 27 shkurt 1932 në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo ishte një ikonë e Hollywood-it dhe një aktore që bëri histori në kinema. Roli i saj më i famshëm është në filmin “Cleopatra”.

Ajo fitoi dy herë çmimin Oscar, një herë si aktore kryesore në filmin “Butterfield 8” në vitin 1960 dhe një herë si aktore e dytë në filmin “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” në vitin 1966.

Taylor ishte edhe një ikonë e modës dhe stilit. Ajo ishte e njohur për stilin e saj të sofistikuar!

Taylor u nda nga jeta më 23 mars të vitit 2011 në moshën 79 vjeçare në Los Angeles, California.


Shtuar 27.02.2024 16:27