Si ta kuptoni se po pini më shumë se sa duhet kafe

Shumica e njerëzve nuk e fillojnë ditën pa kafe.

Kjo pije ka shumë përfitime, më e rëndësishmja përmbajtja e saj e lartë e acideve antioksiduese klorogjene (polifenole).

Sidoqoftë, duhet të konsumohet me masë, përndryshe mund të ketë efekte anësore në trup. Këtu janë tre simptoma të zakonshme që pini shumë kafe:

Nervozizëm

Shumë kafe mund t’ju ​​irritojë dhe t’ju ​​bëjë të ndiheni të mërzitur në gjënë më të vogël.

Dhimbje koke

Një nga simptomat më të zakonshme të pirjes së shumë kafesë janë dhimbjet e shpeshta të kokës. E njëjta gjë mund të ndodhë nëse pini shumë kafe dhe e lini krejt papritur.

Urinim i shpeshtë

Kjo ndodh sepse kafeina gjithashtu ka veti diuretike, kështu që na dërgon në tualet më shpesh./albeu.com


Shtuar 4.08.2021 00:01

Tags: ,