Gabimet që bëjmë në kujdesin e syve

Për të mbrojtur sytë, vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet higjienës së përditshme. Për këtë duhet të kujdesemi edhe për qepallat dhe qerpikët, linjat e para të mbrojtjes së syve dhe zonën rreth syve.

Pastrimi i duhur jo vetëm që siguron një ndjenjë natyrale mirëqenieje dhe pastërtie, por mbi të gjitha redukton mundësinë e çrregullimeve të bezdisshme dhe shfaqjes së sëmundjeve.

Janë disa gabime që mund të shkaktojnë skuqje të syve, thumbim, tharje dhe lodhje vizuale, por edhe blefarit, konjuktivit dhe alergji, raporton albeu.com.

Ne nuk bëjmë vizita në baza vjetore

Sidomos për personat mbi 40 vjeç, është e nevojshme. Vizioni ynë ndikohet me kalimin e kohës dhe ne duhet të dimë se në çfarë nivelesh ndodhet. Është gjithashtu e rëndësishme që të testoheni për të parë nëse ka filluar të shkaktojë ndonjë gjendje të syrit, siç është degjenerimi makular.

I injorojmë acarimet

Sytë e kuq e të përlotur. Sytë që fryhen ose dhembin ku dhe kur. Nuk duhet t’i injorojmë këto simptoma si një “lodhje e përditshme” e thjeshtë nëse ato vazhdojnë për një kohë të gjatë. Një ekzaminim mund të na ndihmojë të kuptojmë se çfarë po ndodh dhe si duhet të veprojmë.

Nuk mbajmë syze dielli

Dielli na “vret” sytë. Rrezatimi ultravjollcë nuk është vetëm i dëmshëm për lëkurën tonë, por edhe për atë që ajo prek, veçanërisht nëse kemi parasysh se sytë tanë janë të ekspozuar dhe shumë të ndjeshëm, raporton albeu.com.

Fërkimi i syve

Mund të ndodhë acarim ose lëndim i enëve të gjakut lokal. Duart tona janë pothuajse gjithmonë plot me mikroorganizma që mund të infektojnë sytë tanë.

Kalojmë shumë kohë para ekranit

Të gjithë e dimë se qëndrimi gjatë para ekraneve na dëmton sytë. Nëse nuk mund ta shmangni qëndrimin me orë të tëra para celularit ose kompjuterit, investoni në një palë syze që filtrojnë rrezatimin.

Nuk kujdesemi mirë për lentet tona

Nëse mbani lentet e kontaktit, është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet për pastrimin, ruajtjen e tyre dhe mos përdorimin e tyre për një kohë të gjatë. Gjithashtu, mos bëni kurrë dush me lente vënë.

Flemë pa hequr grimin

Mund të ndodhë rrallë që të flini pa grim, për shembull kur keni konsumuar shumë alkool. Por kjo nuk mund të bëhet rutinë, sepse do të keni acarim intensive të syve, raporton albeu.com.

Pimë duhan

Tymi i cigares është shkatërrues për sytë dhe kontribuon në pothuajse çdo gjendje që ata mund të kenë, nga katarakti te degjenerimi makular. Lëreni duhanin për të mbrojtur jo vetëm shëndetin, por edhe sytë tuaj./albeu.com


Shtuar 27.10.2021 15:56