Antidepresantët natyralë që i gjeni në kuzhinën tuaj

Ka ushqime që janë të famshme për vetitë e tyre anksiolitike dhe relaksuese dhe veprojnë si antidepresantë natyralë, rrisin disponimin dhe luftojnë pagjumësinë.

Këto 3 ushqime do t’ju ​​ndihmojnë të kapeni veten pa pasur nevojë të vraponi tek psikologu.

Cilat janë:

Arrat

Arrat janë ushqyes që i sjellin trurin tonë përfitime në mënyra të ndryshme, ndërsa në të njëjtën kohë ato mund të na japin gjumë të qetë. Gjëja kryesore është se ato përmbajnë melatonin, e cila duket se rrit përqendrimet e këtij hormoni në gjak.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është vërtetuar shkencërisht se ndikon në nivelet e serotoninës në tru, të cilat janë përgjegjëse për disponimin tonë të mirë. Dy gota çaj jeshil në ditë janë ideale!

Avokadot

Ky frut përmban luteinë, β-karoten, vitaminë E dhe acid folik, ndër të tjera, dhe mbron trupin tonë kundër stresit intensiv. Përveç kësaj, ajo është e pasur me yndyrna, pra yndyrna të dobishme të pangopura./albeu.com

Shtuar 11.09.2021 16:32