Ndryshe nga tradicionalia, kjo recetë sultjashi është e thjeshtë dhe e shijshme

Receta. Zakonisht kjo ëmbëlsirë turke përgatitet me oriz i cili fillimisht zihet në pak ujë, pastaj shtohet qumështi dhe në fund shtohet sheqeri kur orizi është plotësisht i butë. Por kjo recetë është diçka e veçantë.

Përbërësit: 6 gota (200 ml) ujë, 2 gota oriz, 3 gota qumësht, 15 lugë sheqer, 2 sheqer vanilje, 1 buding vanilje, Kanellë për spërkatje, opsionale.

Procedura: Vendosni ujin të ziejë, shtoni orizin dhe trazojeni që të mos digjet. Kur të keni mbaruar gati, shtoni qumësht, sheqer dhe sheqer vanilje. Para fundit, hiqeni nga zjarri pak, kur të jetë akoma i hollë, shtoni budingun e përzier më parë me pak qumësht.

Kthehuni shkurtimisht në zjarr për të dhe kaq. Vendosni sutlijashin e nxehtë në enët e lagura, dhe nëse doni spërkatni kanellë sipër. Mund të shtohet edhe rrush i thatë.

Shtuar 20.04.2022 12:59