Ja si të hiqni njollën e derdhur me kafe në veshjen tuaj të preferuar

Të gjithëve i ka ndodhur të paktën një herë në jetë që të derdhë kafe në veshjen apo mbulesën e tavolinës së preferuar dhe të mendojë se nuk kishte shpëtim. Sapo derdhet, kafeja lë njolla qartësisht të dukshme, të cilat mund të mendoni se nuk do të lahen kurrë, shkruan albeu.com.

Për këtë truk t’ju duhet: një peshqir letre, një tas të thellë, 100 ml uthull alkooli, ujë të nxehtë, 1 lugë çaji detergjent enësh, një furçë dhëmbësh të vjetër.

Procedura: Lagni lehtë njollën me një peshqir letre për të thithur sa më shumë lëngje nga pëlhura. Hidhni ujë të nxehtë në enë, më pas njomni një copë veshje ose një leckë që është e ndotur, më pas shtoni uthull dhe detergjent. Përziejini gjithçka mirë dhe lëreni për 30 minuta.

Pas pak, fërkojeni njollën me furçë, por mos e fërkoni shumë për të mos dëmtuar materialin, ndaj lajini rrobat në makinë sipas procedurës së zakonshme. Nëse ka një njollë ende e dukshme, përsërisni procedurën ndërsa pulovra është e lagur. /albeu.com/