Zyrtari i Hamasit parashikon armëpushimin brenda një ose dy ditësh

Një zyrtar i lartë i Hamasit ka thënë se ai pret që Izraeli dhe militantët e Gazës të arrijnë një armëpushim “brenda një ose dy ditësh” ndërsa sulmet ndërkufitare vazhdojnë.

Por kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të mërkurën se ai ishte “i vendosur të vazhdonte” derisa “qetësia dhe siguria të rivendosen te qytetarët izraelitë”.

Luftimet në Gaza filluan pas disa javësh të rritjes së tensionit Izraelito-Palestinez në Jeruzalemin Lindor të pushtuar që kulmuan me përplasjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrejtë. Hamasi, i cili kontrollon Gazën, filloi të qëllonte me raketa pasi paralajmëroi Izraelin të tërhiqej nga vendi, duke shkaktuar sulme ajrore hakmarrëse.

Të paktën 227 njerëz, përfshirë më shumë se 100 gra dhe fëmijë, janë vrarë deri më tani në Gaza, sipas ministrisë së saj të shëndetësisë.

Në Izrael 12 njerëz, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë, thotë shërbimi mjekësor. Izraeli thotë se rreth 4,000 raketa janë qëlluar drejt territorit të tij nga militantët në Gaza./albeu.com

Shtuar 20.05.2021 08:14