Vrasja e Pjerin Xhuvanit, lihet në burg Arbër Peplekaj

Gjykata e Apelit Durrës la në fuqi vendimin e Gjykatës së Shkallës së parë Elbasan lidhur me masat e sigurisë në ngarkim të Arbër Paplekajt dhe 10 të tjerëve.

Paplekaj do të vazhdojë të qëndrojë bë burg. 10 të tjerët detyrim paraqitje 2 herë në muaj.

Paplekaj është  i dyshuari kryesor për vrasjen e 56-vjeçarit, ndërkohë që gjatë përplasjes u plagosën dhe 4 persona të tjerë, përfshirë dhe një oficere policie.

Ish-efektivi i RENEA-s, akuzohet për kryerjen e veprave penale, “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave”, “Vrasja e punonjësve të Policisë së Shtetit, e mbetur në tentativë”, “Heqja e paligjshme e lirisë e kryer me dhunë” në bashkëpunim.

 

Shtuar 25.05.2021 10:54