Ukrainasit nisin kundërsulmin, luftime në të gjithë frontet për të rimarrë kontrollin e qyteteve të pushtuar nga rusët

Forcat ukrainase kanë nisur kundërsulmet, në përpjekje për të rimarrë territoret e pushtuara nga rusët. CNN ka bërë një pasqyrim të situatës në terren, duke treguar hap pas hapi strategjinë e re të ukrainasve.

Kundërsulmet pranë kryeqytetit: Një kundërsulm ukrainas në veri dhe në perëndim të Kievit dukej se kishte bërë njëfarë përparimi , duke rrezikuar përpjekjet ruse për të rrethuar kryeqytetin dhe duke kërcënuar aftësinë e forcave ruse për të rifurnizuar njësitë që janë të ekspozuara në veri të qytetit.

Makariv: Një zonë e tillë është Makariv, një qytet strategjik 30 milje (48 kilometra) në perëndim të Kievit. Pas ditësh luftimesh, forcat ukrainase rifituan kontrollin e qytetit, thanë Forcat e Armatosura të Ukrainës në një postim në Facebook të martën. Makariv kishte pësuar dëme të konsiderueshme nga sulmet ajrore ruse në vazhdim, me video që tregonte shkatërrim të gjerë. Nëse forcat ukrainase konsolidojnë kontrollin e tyre mbi Makariv, do të bëhej më e vështirë për forcat ruse të sigurojnë afrimet perëndimore në Kiev dhe më pas të shtyjnë më tej në jug.

Veriu i Kievit: Ka gjithashtu indikacione se forcat ruse kanë pësuar pengesa në veri të Kievit në zonat që i kanë mbajtur pothuajse që nga fillimi i pushtimit. Një video e shkurtër e gjeolokuar nga CNN tregoi trupat ukrainase duke ecur në qytetin Moschun, rreth 20 milje (35 kilometra) në veri të kryeqytetit. Videoja me dron ukrainas e gjeolokuar gjatë fundjavës tregoi shkatërrimin e armaturës ruse në të njëjtën zonë.
Përmbytja e lumit Irpin: Imazhet satelitore nga e hëna treguan përmbytje në rritje nga lumi Irpin. CNN raportoi më parë se një digë përgjatë lumit Dnieper po përmbyste lumin Irpin dhe degët e tij. Lumi është kritik për përparimin rus drejt Kievit; nëse rusët nuk mund ta kalojnë atë, ata nuk mund ta marrin Kievin nga perëndimi. Është e paqartë se si diga filloi të përmbytet: nëse portat u hapën me qëllim nga ukrainasit, apo u godit nga një sulm ushtarak.

Borodyanka: Rreth 12 milje (20 kilometra) në veri të Makariv është qyteti i Borodyanka, i cili është mbajtur nga forcat ruse dhe çeçene që në fillim të fushatës. Nëse ukrainasit do të merrnin Borodyanka , njësitë ruse përpara mund të ndërpriteshin. Fusha e betejës është e dinamike dhe rusët mund të kthejnë humbjet e fundit. Por nëse ukrainasit mbajnë Makariv dhe zgjerojnë kontrollin e tyre mbi këtë zonë, pozicionet ruse midis qytetit dhe Kievit do të bëheshin të cenueshme, duke penguar më tej qëllimin e tyre për të shtyrë në jug përtej autostradës kryesore lindje-perëndim për të rrethuar kryeqytetin.

Kherson dhe Mykolaiv: Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha se ukrainasit po luftojnë për të rimarrë qytetin jugor të Khersonit, si dhe po i shtyjnë forcat ruse nga verilindja e Mykolaiv, duke i detyruar ata të ripozicionohen në jug të qytetit. Zyrtari paralajmëroi se SHBA-ja nuk mund të thotë nëse këto lëvizje janë pjesë e një “plani më të madh operacional” nga ukrainasit apo jo, por e quajti mbrojtjen ukrainase të befasishme dhe efikase.