Ukraina numëron humbjet e armikut: Më shumë se 3,400 tanke dhe 300 avionë të shkatërruar

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka renditur ato që pretendon se janë humbjet e Rusisë në konfliktin e deritanishëm – pak më shumë se një vit që nga fillimi i tij.

Është e qartë se është e pamundur të verifikohen këto shifra dhe Moska ka shumë të ngjarë të mos pajtohet.

Kievi pretendon se Rusia ka humbur më shumë se 152,000 personel.

Ai gjithashtu thotë se forcat e Vladimir Putin kanë pësuar humbjen e më shumë se 3,400 tankeve dhe pothuajse 6,700 automjeteve të blinduara luftarake.

Kievi po ashtu pretendon se janë rrëzuar pak më shumë se 300 avionë ushtarakë dhe një numër pak më i vogël helikopterësh.

Numri i dronëve që ajo thotë se ka nxjerrë jashtë loje është më shumë se 2000./albeu.com


Shtuar 4.03.2023 19:30