Tre misione diplomatike ukrainase marrin letra kërcënuese të njomura me bojë të kuqe

Një zyrtar i lartë ukrainas ka thënë se tre misione diplomatike ukrainase kanë marrë letra kërcënuese.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba tha se incidentet ishin pjesë e një përpjekjeje për të frikësuar diplomatët ukrainas, raportoi Interfax Ukraine.

“Brenda këtyre letrave ishte një kërcënim simbolik për Ukrainën… të gjitha zarfet ishin njomur me bojë të kuq në momentin që u morën,” tha ai, ndërsa shtoi se “Nëse ata tashmë kanë filluar të sulmojnë ambasadat… do të thotë se ata kanë frikë nga ne, po përpiqen të na ndalojnë.”

Kërcënimi vjen pasi gjashtë letra bomba u dërguan në objektiva në të gjithë Spanjën, duke përfshirë ambasadën e Ukrainës dhe një fabrikë armësh që prodhon granata të dërguara në Ukrainë.

Një punonjës në ambasadën ukrainase pësoi lëndime të lehta pasi trajtoi njërën prej letrave./albeu.com


Shtuar 1.12.2022 20:30