Tërheqja e Rusisë nga disa zona, Zelenskyy: Po ju tregoj nga varet rrjedha e luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka thënë se është shumë herët të thuhet se vala e luftës po ndryshon.

Zelensky shtoi se rezultati varej nga dërgimi i shpejtë i armëve të huaja në vendin e tij.

Kjo vjen pasi Rusia u detyrua të tërhiqte forcat e saj nga zona të mëdha të Ukrainës verilindore javën e kaluar pas një kundërofensivë të shpejtë ukrainase.

Lëvizja e Ukrainës për të rimarrë kontrollin e disa qyteteve dhe fshatrave të pushtuara nga Rusia shënoi pengesën më të madhe ushtarake për Moskën që kur forcat e saj duhej të tërhiqeshin nga zonat afër kryeqytetit në fillim të luftës.

Ukraina ka rimarrë rreth 3,400 milje katrorë (9,000 km katror) territor, sipas zyrtarëve.