Takimi në Bruksel, Kurti dhe Vuçiç nisin diskutimet

Ka nisur takimi në Bruskel mes zyrtarëve të BE-së, presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Në fotot nga takimi i përbashkët, vërehet se mes përfaqësuesve të Serbisë dhe Kosovës ka një atmosferë “të ftohtë”, shkruan Blic.rs.

Më parë, Borell është takuar veçmas me Vuçiç dhe Kurtin, ndërsa para takimit trepalësh ka thënë se pret që të dy liderët të jenë të hapur dhe fleksibël për të arritur një qëndrim të përbashkët.

Më herët sot, Vuçiç u takua në Bruksel me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell dhe Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, në kuadër të vazhdimit të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës në nivelin më të lartë pas më shumë se një vit./albeu.com