Shi dhe reshje të mëdha bore, SHBA goditet nga stuhitë

Shiu dhe bora e madhe po godasin sot verilindjen e Shteteve të Bashkuara, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike dhe anulimin e qindra fluturimeve, pasi Bregu Perëndimor është goditur gjithashtu nga dy stuhi dhe një dimër jashtëzakonisht i lagësht.

Një stuhi e dyfishtë! Një në çdo bregdet”, paralajmëroi Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS), duke përmendur përmbytje të mëdha në Kaliforni dhe rrezikun, nëse jo pamundësinë, të udhëtimit në verilindje për shkak të borës dhe përmbytjeve bregdetare.

Në verilindje, “ndikimet më të rëndësishme priten nga nata e së martës deri të mërkurën me reshje të mëdha bore dhe erëra të forta”, paralajmëroi NWS.

“Nëse nuk ka nevojë të vozitni, na bëni një nder dhe qëndroni larg rrugëve. Ka linja elektrike kudo, pemë kudo dhe do të jetë e vështirë”, paralajmëroi policia lokale në Berkshire County, Massachusetts, ku deri në 71 centimetra borë ra.

Ky fenomen i dyfishtë në të dy brigjet, mjaft i rrallë në Shtetet e Bashkuara, vjen pas disa ngjarjeve ekstreme të motit, duke përfshirë një seri stuhish në janar në Kaliforni që vranë 20 njerëz dhe reshje shumë të mëdha dëbore në fund të dhjetorit në dhe rreth Buffalo, zona e veriut të Nju Jorkut, e cila vrau të paktën 39 njerëz.

Megjithëse është e vështirë të vendoset një lidhje e drejtpërdrejtë me ndryshimet klimatike, shkencëtarët shpjegojnë rregullisht se ngrohja rrit shpeshtësinë dhe intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit.

Moti i fortë dhe erërat e forta po shkaktojnë ndërprerje të energjisë në verilindje, duke prekur më shumë se 240,000 familje, sipas uebsajtit të specializuar poweroutage.us.

Disa qindra fluturime janë vonuar ose anuluar, ndërprerje që përfshijnë kryesisht aeroportin LaGuardia të Nju Jorkut ose atë të Bostonit, sipas faqes së internetit FlightAware. Në qytetin e Sirakuzës, pranë kufirit me Kanadanë, pasagjerëve iu desh të evakuonin një aeroplan që kishte dalë nga pista. Aeroporti sqaron se nuk ka të lënduar.

Shkollat u mbyllën në shtetet e Massachusetts dhe New Hampshire, ku zgjedhje lokale të planifikuara për të martën u shtynë.

Në Kaliforni, shirat e rrëmbyeshëm mund të shkaktojnë “përmbytje të mëdha në pjesën më të madhe të bregdetit të Kalifornisë dhe Luginës Qendrore, si dhe në ultësirat jugore të Sierra Nevada”, paralajmëroi NWS.

Meteorologët paralajmëruan për një rrezik të lartë të ortekëve. “Reshjet e dendura të borës, bora e madhe dhe erërat e forta do të mbingarkojnë borën”, shton NWS.

Kjo stuhi po ushqehet, si shumica e të tjerave këtë sezon, nga një “lum atmosferik”, një korridor gjigant shiu që mbart avujt e ujit të ruajtur në tropikët, shpesh rreth Havait. /albeu.com


Shtuar 15.03.2023 07:59