Shenjat që tregojnë se keni mungesë të magnezit

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishëm në trupin e njeriut. Në fakt, disa mjekë pohojnë se prapa shumë sëmundjeve të njohura është mungesa e magnezit pasi funksioni i tij kryesor si një metal është të rregullojë funksionin e metaleve të tjerë.

Magnezi është një element me veti të shumta në trupin e njeriut. Kur nuk ka ekuilibër, dhe ne kemi ose një mungesë ose më shumë se normale, atëherë krijohen keqfunksionime të ndryshme.

Shenjat që kemi një mungesë magnezi:

 1. Tkurrjet dhe ngërçet e muskujve
 2. Çrregullimet e shëndetit mendor
 3. Osteoporoza
 4. Lodhje dhe dobësi të muskujve
 5. Presioni i lartë i gjakut
 6. Astma
 7. Rrahje të çrregullta zemre

Simptoma të tjera të mundshme të aritmisë përfshijnë:

 • Marramendje
 • Vështirësi në frymëmarrje
 • Dhimbje gjoksi
 • Të fikët./albeu.com

Shtuar 19.06.2021 16:03

Tags: