SHBA gati paketën e re të ndihmës për Ukrainën, 400 milionë dollarë armatime

SHBA pritet të konfirmojë sot një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë, për herë të parë, automjete të blinduara që mund të lëshojnë ura për të lejuar trupat të kalojnë lumenjtë.

Parashikohet se raundi i ri i mbështetjes do të kushtojë rreth 400 milion dollarë, thanë zyrtarët amerikanë brenda natës.

Kjo pritet të përfshijë sasi të mëdha municionesh, të tilla si raketa për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë.

Paketa vjen vetëm një javë pas përvjetorit të një viti të pushtimit rus të Ukrainës, dhe ndërsa forcat ukrainase përgatiten për një ofensivë pranverore.

E ashtuquajtura Ura e lëshuar e automjeteve të blinduara është një urë metalike e palosshme portative, e cila mbahet në majë të një trupi tanku.

Është e mundur që sistemi mund të ndihmojë trupat ukrainase përpara një ofensive të ripërtërirë të parashikuar, duke e bërë më të lehtë për mbrojtësit të arrijnë trupat ruse.

Kjo paketë e fundit ndihme do të thotë që SHBA-ja tani ka ofruar mbi 32 miliardë dollarë mbështetje ushtarake për Ukrainën.

Megjithatë, nuk ka gjasa që paketa të përfshijë avionët luftarakë F-16 që Ukraina ka kërkuar në javët e fundit. /albeu.com


Shtuar 3.03.2023 08:15