Shampoja e thatë: Sa i dëmshëm është për shëndetin dhe flokët tanë?

Shampo e thatë thith papastërtitë dhe vajin nga skalpi i kokës pa pasur nevojë të lani flokët.

Shampo e thatë është një nga produktet bazë të stilimit për shumicën e njerëzve. Mjaftojnë disa spërkatje për të parë flokët tanë të rinovuar thuajse… në mënyrë magjike, pasi në pak minuta janë të freskët dhe të pastër, pa pasur nevojë t’i lani më parë.

E ndërsa sigurisht e duam freskinë e shpejtë dhe të menjëhershme që jep, kjo nuk do të thotë se mund ta përdorim si zëvendësim për kujdesin e tyre, pasi përdorimi i përditshëm mund të dëmtojë skalpin dhe flokët tanë.

Si funksionon shampoja e thatë?

Shampo e thatë funksionon duke thithur vajin e tepërt nga skalpi dhe flokët, duke i dhënë flokëve një pamje më të pastër dhe më të lëmuar. Sekreti i tij qëndron në alkoolet ose përbërësit aktivë me bazë niseshteje që përmban, të cilët bashkohen me vajrat në flokë dhe skalp.

Përveç pamjes së pastër të flokëve, shumica e tyre japin edhe freski falë aromave që përmbajnë dhe ndihmojnë në maskimin e aromave. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se shampoja e thatë në fakt nuk i pastron flokët, por thjesht i bën ata të duken më të pastër. Duke e aplikuar nuk i largoni papastërtitë dhe vajrat, por i mbuloni përkohësisht.

Çfarë mund të ndodhë nëse e përdorni shumë

Ndërsa shampoja e thatë mund të jetë një mënyrë e përshtatshme për të freskuar flokët tuaj ndërmjet larjeve, ka disa probleme të mundshme që mund të ndodhin nëse e përdorni çdo ditë:

1. Dermatiti i mundshëm i kontaktit

Shampo e thatë ndonjëherë mund të shkaktojë një reaksion irritues ose alergjik të njohur si dermatiti i kontaktit për shkak të ndjeshmërisë ndaj një prej përbërësve të tij. Disa nga simptomat që mund të vini re janë skuqje, irritim ose kruarje e kokës.

Alergjenët ose irrituesit e zakonshëm që mund të jenë të pranishëm në shamponët e thatë janë aromat, konservuesit dhe kimikatet e tjera.

Shmangia e përbërësit që shkaktoi reagimin është mënyra më e mirë për të parandaluar dermatitin e kontaktit, i cili zakonisht largohet vetë pasi të ndaloni përdorimin e produktit problematik.

2. Folikulat e flokëve “mbyten”

Përdorimi i tepërt i shampos së thatë, pa i larë flokët, mund të çojë në grumbullimin e papastërtive dhe produktit në lëkurën e kokës. Sa më shumë vaj, papastërti dhe produkt të grumbullohet, aq më shumë ka të ngjarë të “mbysë” folikulat.

Dhe kur folikulat e flokëve “mbyten”, ju mund të përjetoni puçrra fytyre të kokës dhe inflamacion folikular, i njohur gjithashtu si folikuliti. Folikuliti shpesh merr formën e skuqjeve inflamatore, të tilla si puçrrat.

Zakonisht forma e lehtë e folikulitit largohet vetë, por nëse vëreni diçka të pazakontë ose që vazhdon, mos hezitoni të kontaktoni dermatologun tuaj.

3. Flokët tuaj ‘thyehen’

Përdorimi i tepërt i shampove të thata mund t’i bëjë flokët tuaj të thatë dhe të brishtë, duke e bërë më të lehtë ‘thyerjen’ e flokëve tuaj. Kjo për shkak se shampoja e thatë zakonisht nuk përmban përbërës hidratues ose ushqyes si shampo dhe kondicionerë.

Sa shpesh duhet ta përdorim?

Përdorimi i shampos së thatë mund të jetë një pjesë e shëndetshme e rutinës suaj të përditshme të kujdesit të flokëve kur aplikohet në mënyrë korrekte dhe përdoret në moderim.

Dermatologët në përgjithësi rekomandojnë përdorimin e shampos së thatë deri në dy ditë rresht përpara se të lani flokët për të hequr papastërtitë dhe grumbullimin e yndyrës.


Shtuar 28.09.2023 18:31