Sekretet e Usain Bolt: Futboll, fiksimi për patatet e skuqura, jeta e njeriut të rekordeve

Le të zbulojmë se çfarë bën sot Usain Bolt, i martuar me fëmijë, por gjithmonë në lëvizje. Ja jeta e re e njeriut me “shpejtësi maksimale”.

Jeta e re

Ai tashmë ka dalë në pension prej katër vitesh, por Usain Bolt vazhdon të jetë një nga sportistët më të rëndësishëm në botë. Njëmbëdhjetë milionë ndjekës, të kërkuar nga sponsorët dhe mediat, por shpesh shihet përreth midis SHBA-së dhe Evropës, në bordin e fluturimeve private dhe të organizuara nga markat më të mira dhe më luksoze në botë. Tridhjetë e gjashtë vjeç gushtin e ardhshëm, në Google, lidhur me emrin e tij, pyetja më e shpeshtë është: “Çfarë po bën Usain Bolt?” një shenjë që të gjithë duan të dinë se si i kalon ditët ish-njeriu më i shpejtë në botë.

Stërvitja

Bolt patjetër stërvitet. Atij i pëlqen noti, të luajë futboll, padyshim të vrapojë dhe të ngasë një biçikletë. Ai ka marrë pjesë në stërvitje me ekipe të rëndësishme si Borussia Dortmund dhe në miqësore dhe ndeshje bamirësie me ekipe norvegjeze dhe australiane, ka qenë pjesë e disa formacioneve të Unicef-it, ka luajtur dhe pingpong. Përfundimi: ai nuk mund të ulet i qetë. Përpara biçikletës stërvitore ai ka varur një foto të tij të kohëve më parë “në të cilën jam në formë të shkëlqyer sepse ky është niveli im dhe dua të kthehem kështu”. Ai fokusohet shumë në pjesën e poshtme të trupit, pas pushimit të orës gjashtë, stërvitet edhe në mbrëmje para darkës, shkruan albeu.com.

Fëmijët

Sigurisht që e ndihmojnë shumë tre fëmijët e tij. Olympia Lightning (nofka e tij ishte Lightning Bolt) dhe binjakët Thunder dhe Leo që dhe partnerja e tij, Kasi Bennett, janë shoqëria më e madhe e ditëve të tij dhe Bolt u kushton vërtet shumë kohë atyre.

Sponsorët

Bolt tani është bërë një njeri i imazhit 360 gradë. Kompania Allianz, sa për të dhënë një shembull, e zgjodhi atë si ambasador të markës dhe e bëri të provonte dorën e tij në sporte të pazakonta si golf dhe basketboll. Duket se Bolt nuk lëviz kurrë për më pak se 500,000 dollarë (për gjysmë dite pune, jo më shumë) dhe ka pasuri, sipas Forbes, mbi 34 milionë dollarë. Ai do të merrte 9 milionë dollarë në vit vetëm nga Puma, shkruan albeu.com.

Dieta

Pasioni i Usain Bolt janë patatet e skuqura, por ai thotë duhet të jetë në gjendje të qëndrojë sa më larg tyre. Kështu që përpiquni të ushqeheni shëndetshëm “për të ndier sërish paqe me trupin tim”. I pëlqen mishi i pulës dhe mëlçisë, bananet e gjelbra (të cilat ndonjëherë edhe kaurdisen), sallatën ose perimet për drekë, proteinat dhe perimet për darkën, ndonjëherë pak patate. Duajeni salmonin dhe karkalecat, minus orizin dhe makaronat. /albeu.com/