Rusia: Ende nuk ka konsensus për të zgjatur marrëveshjen e grurit të Detit të Zi

Rusia tha sot se nuk është arritur ende një konsensus për të zgjatur një marrëveshje që lejon Ukrainën të eksportojë grurë përmes Detit të Zi, duke përsëritur këmbënguljen e saj për akses të papenguar në tregjet botërore për eksportet e saj të ushqimit dhe plehrave.

Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Vershinin tha se bisedimet me zyrtarët e OKB-së në Gjenevë të premten kanë qenë të dobishme dhe të detajuara, por çështja e rinovimit të marrëveshjes, e cila skadon brenda një jave, ende nuk është zgjidhur, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

Ai shtoi se nuk mund të ketë përparim nëse një bankë shtetërore ruse që financon sektorin e fermave nuk rilidhet me sistemin ndërkombëtar të pagesave të bankave SËIFT, nga i cili është shkëputur nga sanksionet perëndimore.

Kombet e Bashkuara thonë se 10 milion ton drithë dhe të tjera ushqimet janë eksportuar nga Ukraina nën Detin e Zi nisma e rënë dakord në korrik, duke ndihmuar në shmangien e një ushqimi global krizës./albeu.com


Shtuar 12.11.2022 19:22