“Rrëmbimi” i avionit dhe arrestimi i gazetarit nga Bjellorusia, Shtëpia e Bardhë kërkon hetim ndërkombëtar

Pas BE, edhe SHBA-të kanë kanë dënuar devijimin e fluturimit të Ryanair nga Bjellorusia.

Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha se devijimi i fluturimit ishte një “akt tronditës”

“Devijimit të një fluturimi midis dy vendeve anëtare të BE për qëllimin e dukshëm të arrestimit të një gazetari, ishte një akt tronditës”, u tha gazetarëve, Jen Psaki.

Duke bërë thirrje për një hetim ndërkombëtar të incidentit, ajo tha që, devijimi arriti në “një fyerje e pacipë ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare nga regjimi”.

Më parë, udhëheqësja e opozitës në Bjellorusi Svetlana Tikhanovskaya tha se ishte në kontakt me Shtëpinë e Bardhë për fluturimin.

“Ne duhet të ndërtojmë një koalicion të gjerë vendesh, veçanërisht ato të prekura, në mënyrë që të kryejmë një hetim gjatë gjithë incidentit”,tha ajo./albeu.com