Reperi i njohur rus shpallet nga Kremlini si “agjent i huaj”

Ministria e Drejtësisë e Rusisë ka deklaruar se një nga reperët më të njohur të vendit është “agjent i huaj”.

Ky është një emërtim ligjor që është përdorur për të kufizuar kritikët e Kremlinit, veçanërisht ata që janë kundër luftës në Ukrainë.

Oxxxymiron, emri i vërtetë i të cilit është Miron Fyodorov, u shtua në një listë të përditësuar të agjentëve të huaj së bashku me katër gazetarë dhe Dmitry Glukhovsky, një shkrimtar i shquar.

Oxxxymiron anuloi një turne rus në shenjë proteste kundër luftës përpara se të bënte turne në Turqi, Britani dhe Gjermani, duke i quajtur koncertet e tij “Rusët kundër Luftës”.

Në fund të gushtit, autoritetet thanë se po hetonin punën e tij sipas ligjeve të vendit kundër ekstremizmit.

Tekstet e tij janë shpesh politike dhe ai ka marrë pjesë në mitingje në mbështetje të Alexey Navalny, një kritik i burgosur tashmë i Putinit./albeu.com