Real Madrid ka një problem, nuk mund të transferojë asnjë lojtar të huaj

Real Madrid ka hasur në një problem që nuk ka zgjidhje të menjëhershme.

Sipas rregulloreve të La Ligës, liga spanjolle lejon në fushë tre lojtarë jashtë BE-së. Ato vende janë dhe do të jenë për Militao, Vinicius dhe Rodrygo. Problemi lind sepse asnjë nga të tre nuk do të marrë dy shtetësi deri në janar.

Problemi prek edhe Kubo dhe Reinier. Dy lojtarë të rinj që janë gjithashtu shtetas jashtë BE-së. Situata e përshkruar komplikon ardhjen e një lojtari të garantuar për të qenë zëvendësuesi i Karim Benzema sezonin e ardhshëm. Kërkimi aktualisht është i kufizuar për lojtarët me pasaportë të komunitetit.

Pse Real Madrid ka nevojë për një lojtar me pasaportë komunitare?

Real Madrid ka nevojë për një lojtar që nuk do të zërë vendin e një të huaji për sezonin e ardhshëm.

“Los Blancos” kishin Gabriel Jesusin si një opsion. Megjithatë, lojtari brazilian nuk i plotëson kërkesat për pasaportë. Real Madrid ka oferta nga lojtarë të tjerë. Megjithatë, ato nuk i përshtaten filozofisë së klubit. Spanjollët duan të gjejnë një lojtar për të ndihmuar Benzeman, por kjo mund të marrë rolin e titullarit francez.

Për shkak të pandemisë, lojtari sulmues brazilian Vinicius nuk mori pasaportën e tij.

Sulmuesi mbërriti në Spanjë në korrik të 2018-ës dhe katër vite më vonë, me plotësimin e parametrave të mësipërm, qeveria spanjolle do t’i kishte dhënë tashmë pasaportën brazilianit.

Pas dy vjet qëndrimi në Spanjë, shtetasit e vendeve të caktuara mund të aplikojnë për shtetësi të dyfishtë dhe të marrin miratimin muaj më vonë./ h.ll/albeu.com

Shtuar 8.06.2022 08:25