Policia “lëshon dorën” me gjobat, mbi 6 mijë shoferë të ndëshkuar në Tiranë, 6 makina të bllokuara (VIDEO)

Policia Rrugore e Tiranës vijon kontrollet në të gjitha akset rrugore me qëllim evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të rregullave të qarkullimit që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore, dhe për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore në Tiranë.

Gjatë javës që lamë pas kanë rënë në pranga 9 shoferë për Drejtim automjeti në gjendje të dehur apo në efektin e lëndëve narkotike dhe shkelje të rregullave të ndryshme të qarkullimit rrugor.

Janë vënë 6675 masa administrative, disa prej të cilave janë:

– 356 për shpejtësi mbi normat e lejuara;

– 59 për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit;

– 6 për përdorim të xhamave të errësuar;

– 62 për mosdhënie përparësi këmbësorëve në vijat e bardha;

– 82 për mosvënie të rripit të sigurimit nga drejtuesit e automjeteve;

– 33 për mosvendosje të kaskës mbrojtëse nga drejtuesit e motomjeteve;

– 145 për parakalime të gabuara;

– 5314 për parkime të gabuara.

Gjithashtu janë bllokuar 6 automjete për:

– Detyrime të pashlyera;

– Mungesë dokumentacioni;

– Verifikime nga Seksioni i Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë.


Shtuar 25.10.2023 08:53