Paralajmërimi i zyrtarit evropian: Mariupoli mund të bjerë brenda disa ditëve

Qyteti i sulmuar ukrainas i Mariupol mund të bjerë plotësisht në duart e forcave ruse brenda disa ditësh, ka thënë një zyrtar evropian.

BBC shkruan se zyrtari, i cili kërkoi të mos përmendet emri, tha se ata besojnë se Rusia shpreson ta shpallë qytetin “të çliruar” deri më 9 maj, datë kur Rusia shënon humbjen e Gjermanisë naziste në 1945.

“Ne presim një shkatërrim të plotë të qytetit dhe shumë viktima civile në Mariupol,” tha ai.

Zyrtari shtoi se ata kanë frikë se numri i të vdekurve mund të jetë më i keq se Bucha, ku trupat ruse janë akuzuar për vrasjen e qindra civilëve.

Rusia i mohon pretendimet. Për më tepër, zyrtari tha se ata besonin se objektivi afatmesëm i Rusisë ishte të kontrollonte Luhanskun dhe Donetsk dhe të siguronte një korridor tokësor me Krimenë, të cilin Rusia e kapi në vitin 2014. Një operacion i tillë ka të ngjarë të marrë nga katër deri në gjashtë muaj për t’u përfunduar, pas së cilës konflikti mund të rezultojë në një ngërç./albeu.com


Shtuar 19.04.2022 21:11